Главная   »   Микола Катеринчук: Рішення Конституційного Суду з приводу легітимності коаліції поставило жирну крапку на його репутації

Микола Катеринчук: Рішення Конституційного Суду з приводу легітимності коаліції поставило жирну крапку на його репутації

08/04/2010 17:29
«Рішення Конституційного Суду з приводу законних підстав формування коаліції поставило жирну крапку на його репутації. Ні про яку конституційність чи неупередженість мотивів суддів при прийнятті рішення мова взагалі не йде», – так прокоментував рішення Конституційного Суду щодо легітимності чинної коаліції лідер Європейської партії України, народний депутат України Микола Катеринчук.
«Сьогодні Конституційний Суд дав добро окремим народним депутатам брати безпосередню участь у формуванні коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України і визнав такі їх дії конституційними. І це при тому, що існує Рішення Конституційного Суду України від 17 вересня 2008 року № 16-рп/2008 у справі про коаліцію депутатських фракцій у Верховній Раді України) (по суті – з того ж питання), яким було дано офіційне тлумачення положенням Конституції України та визначено, що словосполучення “коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді України”, що міститься у частинах шостій, сьомій, дев’ятій статті 83 Конституції України, слід розуміти як сформоване на встановлених Конституцією України та Регламентом Верховної Ради України засадах об’єднання за результатами виборів кількох депутатських фракцій, кількість народних депутатів України в яких становить більшість від конституційного складу Верховної Ради України, які (депутатські фракції) на основі узгодження політичних позицій погодились на спільну парламентську діяльність», – констатував Микола Катеринчук.
«Щоправда своє нове рішення (і новий підхід до одного і того ж питання) Конституційний Суд України мотивував тим, що на час прийняття попереднього Рішення був відсутній Регламент Верховної Ради України, прийнятий у формі закону. Це дійсно так. Але як може подальше прийняття закону, скасовувати (чи підміняти собою) рішення Конституційного Суду України про офіційне тлумачення Конституції України? Адже відповідно до частини другої статті 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов’язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені», – наголосив народний депутат.
«Існує проблема і зворотної дії в часі рішень Конституційного Суду України. За загальним правилом вони не можуть мати зворотної дії в часі. За таких умов, навіть у випадку якщо визнати, що нове рішення щодо порядку формування коаліції, відміняє попереднє рішення Конституційного Суду з цього ж питання, – то така підміна можлива хіба що з моменту прийняття нового рішення. А як же тоді бути з формуванням коаліції депутатських фракцій на засадах індивідуального членства народних депутатів України в умовах існування попереднього Рішення Конституційного Суду України де було чітко визначено неконституційність такого підходу?», – запитує Микола Катеринчук.
«Подібна «послідовність» Конституційного Суду, разом із рішеннями на зразок рішень про законність третього строку Кучми, ламає правову систему України і свідчить про необхідність невідкладної зміни принципів та підходів до формування Конституційного Суду», – вважає нардеп. – «Про, м’яко кажучи, недосконалість судової системи, зокрема в частині формування суддівського корпусу, я висловлювався неодноразово. І те, що формування найвищої інстанції судової системи, а саме Конституційного Суду, в Україні давно перетворилося на політичний процес, вказує на необхідність невідкладного вжиття заходів для її реформування», – наголосив Микола Катеринчук.
«В демократичній країні не повинно існувати у президента права призначати суддів КС, ліквідувати суди чи взагалі хоч якимось чином впливати на судову систему. Якщо так триватиме і надалі то суд виконуватиме замовлення замість того аби ухвалювати законні рішення. Так сталося й з рішенням щодо легітимності коаліції «тушок», – вважає народний депутат.
«Конституція чітко визначає, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Ці три гілки влади мають діяти незалежно одна від одної. Якщо межі між ними стираються, чи гірше того, перетинаються, то країна, поступово втрачаючи демократичні надбання, наражається на небезпеку повної узурпації влади», – зазначив Микола Катеринчук.

Прес-служба
Європейської партії України