Питання землі – одне з надважливих, яке викликало від початку найгостріші суперечки і точно потребувало консультацій з народом. Але нічне голосування з порушенням регламенту, Конституції, і факт ухвалення такого надважливого для України питання без референдуму започаткували новий етап розвитку українського суспільства у розумінні «навіщо нам влада?».
Європейська партія України завжди виступала за цивілізований ринок землі. По-перше, в основі ринку землі мають бути дрібні та сімейні фермерські господарства, а не крупні латифундисти і агрохолдинги. А по-друге, земля має забезпечувати продовольчу безпеку країни.
Але агрохолдинги та їхні лобісти про створення додаткових робочих місць на селі та гарантування продовольчої безпеки країни не думали. Вони лобіювали 200 тисяч гектар в одні руки, і латиноамериканську модель розпродажу землі, що мало би привести до руйнування аграрного ринку.
Так виглядає, що на цей момент вони не досягли свого результату. Але у мене склалося таке враження, що усі відстрочки і обмеження, закладені у законі, мають лише одну мету – з одного боку, обманути МВФ і отримати кредит, а з іншого – обманути народ України. Мій прогноз – цей закон не витримає конституційного розслідування щодо його прийняття і буде скасований рішенням КСУ.
І ще один момент, який вразив – «всеядність» Слуг народу. Голоси фракції Вакарчука – зрозумілі, а от спільна коаліція «слуг» з Порошенком викликає питання. Можна було обійтися без голосів фракції Порошенка, бо внесені правки дозволяли залучити по максимуму голоси президентської фракції. З ними просто недопрацювали. Поспішали. Тому й не погребували голосами Порошенка.
Протестів, звичайно, зараз бути не може. Люди зайняті лише одним – карантином, виживанням під час пандемії. Але це був однозначно хороший урок для кожного виборця в нашій країні і кожен має зробити висновки.
Микола Катеринчук
Лідер Європейської партії України