Главная   »   Руслан Чорнолуцький: Таких масштабів політичних переслідувань не спостерігалося ні при Кучмі, ні при Януковичу

Руслан Чорнолуцький: Таких масштабів політичних переслідувань не спостерігалося ні при Кучмі, ні при Януковичу

02/03/2018 13:19

Інтерв’ю видання “МИР” із заступником Голови Європейської партії України, адвокатом Михаїла Саакашвілі Русланом Чорнолуцьким.

Руслан, розкажіть, будь ласка, як Ви стали адвокатом Саакашвілі?

З Міхеілом Саакашвілі я знайомий з 2015 року. З того самого часу, як він був призначений губернатором Одеської області. Тоді я теж жив і працював в Одесі. Ми активно співпрацювали з Саакашвілі разом з главою Європейської партії Миколою Катеринчуком (я є його заступником по партії) і зустрілися з новим главою області, щоб розповісти йому на що варто звернути увагу по Одеському регіону. Таким було наше перше спілкування. Пізніше – вже після позбавлення Саакашвілі українського громадянства, після відомого всім гучного перетину кордону і спілкування з правоохоронними органами – мене порекомендували йому як людину, здатну забезпечити правовий захист в його особистих справах і справах, порушених проти його соратників, а також як фахівця в питаннях організації юридичного менеджменту у правових напрямках, пов’язаних і з Міхеілом, і з опозиційною діяльністю його партії і соратників по боротьбі. Сьогодні працює ціла група юристів – ведемо справи кількох сотень людей по всій Україні – членів РНС і соратників Саакашвілі, які знаходяться під переслідуванням влади, яких викликають на допити, у яких проводять обшуки, проти яких порушено замовні кримінальні справи. Щоб перелічити всі справи потрібно не одну годину. Це і так звана справа Курченко-Дангадзе, і справа по провокації біля Жовтневого палацу, і справа по італійському фільму, де Міхеїл фігурує в якості свідка по грузинським снайперам … Ми боремося з величезною провладної системою, з судово-правоохоронної машиною, яка підіграє Порошенку і Генпрокуратурі. Вони не незалежні і це дуже насторожує.

Які справи ви назвали б ключовими щодо Міхеїла Саакашвілі?

Це, безумовно, суд щодо позбавлення громадянства, всі судові спори, що стосуються міграційної служби, новий позов по видворенню Саакашвілі з України та кримінальне переслідування, де він проходить як підозрюваний. Хочу підкреслити, що всі справи, які інкримінують Міхеілу Саакашвілі, пов’язані з політичним переслідуванням. Він був неугодний Президенту країни і таким способом – політичним переслідуванням і позбавленням громадянства – Порошенко обмежив діяльність опозиціонера на території України. Відкриття справ, пов’язаних з міграційною службою, давало б нам можливість відновити статус Саакашвілі або отримати на певний період статус особи, що вимагає додаткового захисту, біженця. Міграційна служба, на жаль, не надала такої можливості. Безпосередньо з цим пов’язана і реадмісія політика. Ну і «вишенька на торті» – справа, пов’язана з кримінальним переслідуванням, яке можна ще назвати «справою плівки Дангадзе»

Головною точкою відліку для захисту стало позбавлення Саакашвілі українського громадянства, раніше подарованого Президентом …

Я б розділив все, що пов’язано з захистом Саакашвілі, умовно на два періоди – «до нашої ери» і «після нашої ери». «До нашої ери» – це опозиційна діяльність Міхеїла Саакашвілі, яка почалася після того, як він заявив про складання з себе повноважень голови Одеської обласної адміністрації та до моменту коли він створив партію Рух Нових Сил. Саме з цього моменту він почав активно розвивати свою опозиційну діяльність. І тут же почалися відверті політичні переслідування. Був створений на противагу дубль партії РНС, яку зареєстрували в Мін’юсті. Це були перші кроки проти відомого політика. А потім його позбавили громадянства, скориставшись тим, що він виїхав за кордон. За один день зробили всі документи. Навіть менше, ніж за добу. І тут почалася «наша ера» – ера захисту.

Зараз ця справа про позбавлення громадянства слухається в Верховному суді, в суді першої інстанції. Це фактично позов до Президента. Його ще по суті не почали розглядати. За документами поданого позову, там з головою вистачає підстав, щоб визнати указ Президента незаконним. Хоча б просто тому, що Президент не може позбавляти когось громадянства – йому не дає на це права Конституція. Але прогалини в існуючому законодавстві дають йому можливість підміняти поняття втрати громадянства, застосовуючи недостовірні докази, шляхом припинення громадянства. Це відверте порушення прав людини, яке відображається на всьому – на його правах, його статус, його особистого життя. Людина моментально втрачає і свої права, і свої обов’язки, причому не по своїй волі. Такий моральний аспект суперечить всім міжнародним конвенціям.

Ми, звичайно, сподіваємося, що Верховний суд винесе досить прозоре рішення і визнає указ про позбавлення громадянства Саакашвілі незаконним. Але з урахуванням того, як у нас формуються колегії суддів, з урахуванням того, що кожен суддя безпосередньо залежить від президента, розраховувати на справедливе рішення не доводиться. До речі, колегія суддів була сформована в ручному режимі з втручанням людського чинника. Протокол авторозподілу електронної системи сформував колегію за 0.00 мілісекунд. Це практично як? Системі потрібно хоч якийсь час, щоб вона прийняла рішення. Ми заявили відвід суддів, але нам його не задовольнили. Ось ця сама колегія суддів буде в п’ятницю, 2 березня, о 10 годині ранку продовжувати слухати справу Саакашвілі.

Після цього суду буде апеляція. А потім ми будемо подавати в ЄСПЛ, так як я дуже сумніваюся, що позов буде задоволений. Аргументів у нас для того, щоб ми перемогли в Європейському суді з прав людини, у нас достатньо. Це точно. До речі, в історії незалежної України є тільки два укази Президента, які визнавалися незаконними. Це укази Ющенка щодо Шухевича і по Бандері.

Якщо все-таки указ Порошенко буде визнаний незаконним в Україні, то держава повинна буде відновити статус-кво Міхеїла, що практично нереально. Всі справи Саакашвілі – це маркер того, як працює судова і правоохоронна системи в країні. По відношенню до Саакашвілі сьогодні існують близько 20 позовів і різних справ, безпосередньо або побічно взаємозалежних.

Статус особи, яка потребує додаткового захисту, отримати не вдалося. На підставі цього, в тому числі, була проведена реадмісія. Що далі?

Ми подали касаційну скаргу, але держава закрила на неї очі, порушивши тим самим процедуру. Вона не мала права видворяти Саакашвілі поки він знаходиться в статусі особи, яка судиться з державою. Реадмісія всього лише допоміжна процедура. Спочатку мало бути рішення про примусове видворення, яке держава не має права приймати поки справа перебуває в касації. Міхеїл Саакашвілі мав повне право перебувати в Україні поки не будуть завершені всі судові справи. Тільки зараз на оплату адвокатських запитів ми отримуємо рішення про реадмісію, дозвіл Польщі і так далі. У ньому, до речі, вони посилаються на штраф 3400, виплачений після незначних порушень при перетині кордону. Суд зобов’язав виплатити штраф і Саакашвілі його оплатив. Перехід кордону – це окреме правове порушення.

І тут раптом держава, яка сама визначило для Міхеїла Саакашвілі статус підозрюваної особи, бере цю людину і саме вивозить з країни. Це заборонено законодавчо. Особа без громадянства або особа, яка перебуває в стадії розслідування, не має права залишати територію країни самовільно або примусово. Адже держава пред’явило до нього претензії, хоче визнати його винним, винести вирок …

Ми підійшли до кримінальної справи Курченко-Дангадзе, за яким також проходить Саакашвілі. Як на сьогодні йдуть справи?

Експертизи у даній справі сфабриковані, плівки змонтовані і ми довели це в суді. Свідомо не була проведена експертиза СБУ і не доведено наявність або відсутність монтажу в наданих суду плівках. Було доведено, що на плівках є голос Саакашвілі. Але ж голос можна взяти з будь-якого телефонної розмови, вставити, змонтувати і отримати потрібний результат. Як і у випадку з реальним голосом Курченко. Експертиза не встановила та не мала наміру встановити головне – змонтований цей запис?

Дангадзе, на жаль, продовжили термін утримання під вартою до 31 березня. Він – заручник. І влада тримає його, щоб використовувати для шантажу в справі Саакашвілі. З боку Міхеїла Саакашвілі витрат грошей на будь-які політичні акції наслідком не встановлено. Справа підвисла. Ми будемо ініціювати її закриття, тому що слідчі дії не проводяться, на допит Саакашвілі не викликається, все знаходиться в якомусь напівзамороженому стані.

Була заява, що ГПУ хоче відібрати зразок голосу Міхеїла в Нідерландах, де він зараз перебуває …

Ми вже свою позицію з цього приводу висловили. Це незаконно. Вони просто не можуть цього зробити. І це зайвий раз підкреслює непрофесіоналізм прокуратури. Експертиза закінчена. А відбір голосів може проводитися тільки для експертизи. Ви ж робили експертизу? Ви ж уже довели, що це голос Саакашвілі? Для чого ви маєте намір ще раз відібрати на експертизу голосу? Для того, щоб ці голоси потім використовувати ще в якійсь сфабрикованій справі?

Саакашвілі не був оголошений в міжнародний розшук. Нідерланди просто зобов’язані відмовити Україні в процесуальних діях по відношенню до нього. Немає правових підстав  для відбору голосу або інших дій по відношенню до мого клієнта, і про це говорить конвенція про правову допомогу між нашими державами. Шанси у Генпрокуратури налагодити співпрацю в цій кримінальній справі з Нідерландами дуже мінімальні.

Я сьогодні сам перебуваю і в професійному, і в емоційному шоці від того, в якій реальності ми знаходимось. І це робиться по відношенню до Саакашвілі! Він – публічна особа з можливістю оборонятися, говорити про все вголос. А як звичайна людина може захистити себе? Та ніяк. Тому потрібно і писати, і говорити, привертати увагу громадськості, міжнародної спільноти, професійної спільноти. Щоб всі знали про те, що відбувається, щоб задумалися.

Президент дуже спритно провів судову реформу. Він ліквідував всі суди. І зараз через реорганізацію судів, ті ж судді в ті ж суди призначаються за його указом. Тому всі судді перебувають у прямій залежності від Президента і виконують вказівки, які виходять від Генпрокуратури і від Адміністрації Президента.

Чи не планує Міхеїл Саакашвілі, з огляду на його неодноразові заяви, виступити з ініціативою про відкриття кримінальної справи стосовно Порошенка? Чи достатньо для цього підстав?

Ми подавали в НАБУ заяву на групу високопосадовців. Але НАБУ – це антикорупційний орган, він розглядає справи в своїх рамках. Сьогодні неможливо знайти орган, який порушить і розглядатиме справу проти Президента. Ми розуміємо, що Генпрокуратура не порушуватиме справу проти Луценка та інших посадових осіб, які порушували справу проти Саакашвілі і його соратників. СБУ цього теж не буде робити в рамках своєї підслідності. НАБУ на сьогоднішній день найбільш незалежний від Президента орган, але поки сумнівно, що така справа може бути порушена. Законодавство так виписано, що справи проти Президента зможе розслідувати в рамках своїх повноважень Державне бюро розслідувань. Може до кінця року сформується штат ГБР і щось почнеться. Але в нашій сьогоднішній політичній моделі і в збудованої вертикалі президентської влади, кримінальну справу проти президента – це фантастика. Я думаю, що це буде можливо тільки тоді, коли влада кардинально зміниться Тоді, маючи в руках всі наші справи – і незаконне позбавлення громадянства, і особиста присутність охорони президента під час видворення грузин з країни – все це можна буде брати за основу для тієї справи. До речі, у нас є припущення, що переодягнені прикордонники, які брали участь в захопленні Саакашвілі в ресторані «Сулугуні», були співробітниками УДО – держохорони при президенті. Але зараз, коли Президент контролює весь силовий блок і намагається зламати НАБУ, або підпорядкувати його, нереально порушити кримінальну справу проти Президента.

Печерський РВВС зобов’язали порушити кримінальну справу за викрадення Саакашвілі. Як рухається процес?

Поки ніякої інформації немає. Ухвала суду для Печерського РВВС є, а справи немає. Органи, якщо це їм не на руку, дуже рідко відкривають кримінальні справи. На жаль, і наявність відкритої кримінальної справи нічого не дасть. Воно все одно буде закрито потім. В рамках цієї нашої заяви нічого не буде зроблено. От якби це було в інтересах влади, то давним-давно все було б зроблено. Суть питання в розслідуванні. Наскільки законно проводилася реадмісія і в який спосіб? За чий рахунок вивозився Саакашвілі з країни? Хто наймав літак?

Зараз ми збираємо доказову базу для основного пакету документів для звернення до Європейського суду. В Європі знають і розуміють, що це – політичне переслідування. Маса була публікацій стосовно цього. Інтерпол і аналогічні світові організації відмовилися вносити в свої бази Міхеїла Саакашвілі, тому що вони повністю розуміють, що справа має політичний характер. Саакашвілі має міжнародне визнання і авторитет, як людина, яка двічі займав пост Президента Грузії, який увійшов в історію, а не вляпався в неї. Як би скептично до нього не ставилися, як би його образ в Україні не намагалися формувати на замовлення провладні засоби масової інформації, він – сильна особистість. Емоційний, своєрідний специфічний, але – високоінтелектуальний, мудра людина, яка знає досконало шість мов, розбирається в багатьох галузях, починаючи з економічних питань, зі своїм бекграундом, який вже грає на його користь. І зробити з нього клоуна в української влади не вийде. Найближчим часом ми доведемо всі процедури до кінця і Міхеїл Саакашвілі повернеться в Україну.

Коли?

Я думаю, що це буде в найближчі півроку точно.

Що сьогодні відбувається з соратниками Саакашвілі, які залишилися в країні?

У всіх ключових кураторів Руху Нових Сил по всіх областях України проводилися обшуки і допити, у них вилучалися гроші й особисті речі. Це ми спостерігали протягом 3-4-х останніх місяців. Влада відверто займається політичними переслідуваннями. Таких масштабів не спостерігалося ні при Кучмі, ні при Януковичі. Залучаються спецслужби, працює на замовлення судова система. Найближчим часом такі дії влади щодо соратників Міхеїла Саакашвілі тільки посиляться. Застосовуються типові алгоритми і механізми переслідувань в кримінальній площині, як це робили ще в радянські часи. Незграбно і грубо працюють. Нічого не змінюється. Ніяких нових інструментів політичних репресій влади не придумали.

Чи помічали Ви як адвокат Саакашвілі, що за Вами ведеться стеження, що прослуховуються телефони? Звучали чи погрози на Вашу адресу?

Репутаційні та професійні ризики по даній справі безпрецедентні. Була і стеження, і телефони досі прослуховуються. Все це є. Параної немає – я чітко усвідомлюю, що це відбувається. Особистих загроз теж поки не було, мене не викликали в провладні кабінети. А ось непрямі загрози звучали. Через різних знайомих і людей при владі мені передавали привіти радили не лізти в якісь справи, натякали, що це може погано закінчитися. Намагаюся не надавати цьому великого значення. Мені допомагає в адвокатській роботі моя громадянська позиція, бажання щось змінити в системі через власні професійні дії. Зайдеш до суду забрати якийсь документ і бачиш, наскільки їм реально соромно. У Києві ще не так це відчувається, а на Західній Україні, де у суддів більш справедливе настрій, сором проявляється яскравіше. Вони всі знаходяться між молотом і ковадлом. Є особисте внутрішнє ставлення до всього того, що відбувається і є дзвінки і розпорядження зверху. Так що не будемо опускати руки. Попереду Європейський суд з прав людини і повернення Міхеїла Саакашвілі в Україну.

Хай щастить.