Главная   »   У Вінницькій області влада умисно гальмує реформу децентралізації та створення ОТГ – бо боїться програвати вибори

У Вінницькій області влада умисно гальмує реформу децентралізації та створення ОТГ – бо боїться програвати вибори

15/08/2017 13:19

Нещодавно Міністерство регіонального розвитку України розробило рейтинг областей за формуванням спроможних територіальних громад. Аналіз здійснювався на основі 4 параметрів: кількість ОТГ (враховувалися і дані громад, документи яких перебувають у ЦВК для призначення перших виборів), площа ОТГ, територіальні громади (місцеві ради), котрі об’єдналися, кількість ОТГі з кількістю менш ніж 5 тис. осіб.

У загальному рейтингу Вінниччина перебуває на 17 місці. Сусідні Хмельницька і Житомирська області – перша і друга. Причому темпи у 2015 році, коли почалася реформа децентралізації влади і передачі повноважень на місці – в ОТГ, були відносно непоганими. За кількістю громад, що об’єдналися, Вінницька область була на шостій позиції, а уже в 2016 році – на 21. Чому так? А тому, що для створення ОТГ слід проводити вибори. Причому – і в районних центрах. А це для регіональної влади створює чималі проблеми, насамперед – з партійністю міських, сільських і селищних голів.

Так склалося, що Вінницьку область вважає “базовою” для себе пропрезидентська політична сила. І від виборів на її території “зверху” очікують лише впевнених перемог від висуванців “БПП”. Аналогію можна провести з Донецькою областю для Партії регіонів.

Але проблема у тому, що за кандидатів від “БПП” голосувати виборці не бажають, адже рівень життя у країні знижується, а обіцяного “прориву” в реформах українці так і не побачили. Тому на виборах в ОТГ виграють або самовисуванці – господарники, які втягуватися у партійні ігри не бажають, або представники опозиційних політичних сил. Проте партійному керівництву “БПП” слід звітувати, що у “маркерній” Вінницькій області президентська партія стабільно “перша” за рейтингом. І будь-які наступні вибори – президентські чи парламентські – обов’язково виграє.

З цієї непростої ситуації влада знайшла простий вихід. Вибори в ОТГ на Вінниччині призначаються лише у тих округах, де партійним функціонерам вдалося вмовити висуватися від “БПП” кандидатам зі стартовим високим рейтингом. Там же, де діючими головами є опозиціонери (наприклад, у Гайсині де міський голова від опозиційної партії виграв вибори з підтримкою під 90%), вибори в ОТГ регулярно переносяться. Щоб не псувати старанно створену у ЗМІ картину Вінницької області, як “базової” для вищих осіб держави.

Проблема у тому, що нескінченно довго подібна невизначена ситуація тривати не може. Хоче влада, чи ні – вибори все одно відбудуться, однак уже ближче до президентських. І тоді картина стане ще більш непривабливою.

Про що свідчить така, на перший погляд, надумана проблема зі зволіканням створення ОТГ? Про те, що позиції влади навіть у такій області, як Вінницька, вкрай хиткі. І чим ближче до виборів, тим слабшими вони становитимуться. Відчувають це й народні депутати, а нагадаємо, що всі, обрані в області “мажоритарники” наразі входять до складу фракції “БПП” у парламенті. Будуть вони висуватися від цієї політичної сили на майбутніх виборах? Сумнівно.

Висновок з усього сказаного один. Партія “вінницьких” від партії “донецьких” відрізняється уже тим, що “регіонали” власну партійну вертикаль вибудували. А ось “БПП” так і залишився проектом під одні вибори.

Хочемо нагадати спритним чиновникам, що проведення децентралізації влади з передачею її місцевим громадам – важливий крок на шляху до побудови європейскього суспільства в Україні. Гальмування цієї реформи є свідченням небажання виконавчої вертикалі влади віддавати необмежені повноваження.

Тому «Європейська партія України» вимагає негайно припинити саботаж реформи децентралізації на Вінниччині, яка є рушійною силою для розвитку громад. Вимагаємо від влади чесного діалогу з суспільством з приводу об’єднання ОТГ і проведення у них виборів у визначені законодавством строки. Жодні політичні фобії чинної влади не мають права ставати на заваді процесу створення об’єднання громад, передачі повноважень та фінансових ресурсів на місця. В країні, яка пройшла два Майдани, ніяке ручне управління, маніпулювання статистикою та віртуальними показниками більше не пройде!

Прес-служба Вінницької обласної організації «Європейської партії України»